Otsi lõpetajat:

    Kerli Valter

  • Aksessuaaridisain
  • MA
  • SANDAALITSEN EESTI NAHAGA. Kitsetaludest materjal väärtusühenduses talu-tehas-disainer-tarbija. Katsetused läbi „oma naha“
  • Tutor(s): Kristina Rajando
  • Eesti nahast sandaalid ja jalatsid.

Käesolev magistritöö „SANDAALITSEN EESTI NAHAGA. Kitsetaludest materjal väärtusühenduses talu-tehas-disainer-tarbija. Katsetused läbi „oma naha“ peegeldab minu kui disaineri väärtuspõhimõtteid. Magistritöösse olen koondanud kogutud teadmised ja kogemused läbi kolme aasta ja läbi “oma naha“. Pean oluliseks meid ümbritseva ressursi teadlikku ja tarka majandamist ringmajanduse põhimõttel.

   Disainerina esitan pidevalt küsimusi. Kuhu kõik nahad lähevad?  Kuidas valmistatakse pärgamenti? Kas mõistlikum oleks kasutada kohalikku materjali või importnahka? Otsin pidevalt vastuseid küsimustele ja sukeldun nendesse projektidesse, et käed külge panna, kogeda „omal nahal“ ja mõista põhjalikumalt neid protsesse. Läbi nende kogemuste ja katsetuste mõistan “päris” olukorda ning läbi selle võimalus teema teha läbipaistvamaks.

   Lähtusin oma kirest ja huvist väärtusliku materjali naha vastu, mis on hetkel meie ühiskonnas pigem jääk. Magistritöö üheks oluliseks eesmärgiks oli isiklikult ja läbi kogemuste tunnetada olukorda talu-tehas-disainer-tarbija vahel. Oluline on selle protsessi juures mõista olukorda ja tagamaid kohaliku toormaterjaliga seoses, jagada saadud kogemust ning teha see teema läbipaistvamaks suuremale publikule. Samuti teadvustada kohaliku toormaterjali olemasolu, mis vajab ja igati väärib esiletõstmist ning kasutamist.

   See on olnud väga huvitav teekond. Algselt oli plaanis leida kindel lahendus nahajääkide probleemile, aga olles selles protsessis, kogesin kohandumist, õppisin mõistma erinevaid osapooli, koostöö jõudu ning seda, et kui tundub õige teema, siis tuleb ainult tegutseda. Protsess ei ole sellega läbi, vaid elab edasi oma loomalikku teekonda.

Käsitsi tehtud sandaalid kohalikust kitsenahast (taimpark-ja kroomnahk). Algmaterjal Andri-Peedo kitsetalust.